Vis i din webbrowser
VojensMail-logo
VojensMail uge 28 - 2026
https://facebook.com/vojens.dk

Det sker i Vojens og omegn

De fleste informationer om, hvad der sker i den tidligere Vojens kommune - nærmere betegnet i postnummer 6500 Vojens og postnummer 6560 Sommersted henter vi hos  KultuNaut. 
Klik på arrangementsbilledet, hvis ikke alle oplysninger fremgår af forsiden.
 
Har du et offentligt arrangement af almen interesse, du gerne vil have VojensMail til at informere om, kan du sende info til tip@vojensmail.dk

Agurketid

I mediesammenhæng kaldes sommerperioden for "agurketid"*, fordi der er længere mellem vigtige nyheder end ellers. 
​
De kommende uger af VojensMail vil utvivlsomt også være "tyndere" end vanligt, fordi det er ferietid. Det betyder, at der er færre arrangementer, fordi arrangørerene ved, at de potentielle deltagere tænker mere på ferie end på andre ting.
​
Hold alligevel øje med lokale udendørsarrangementer, der kan dukke op med kort varsel, vis vejret ser ud til at blive godt og stabilt.
​
God ferie! 
​
* Agurketid if. Ordnet.dk: "periode om sommeren hvor medierne pga. ferier mangler nyhedsstof, og hvor små (ligegyldige) begivenheder derfor slås uforholdsmæssigt stort op

Kom og dans med os …

​

Vi danser søndag den 5. juli i Vojens kl.13.30 – 16.00 i Vojens Fritidscenter, Overgårdsvej 5, 6500 Vojens

Pris 35,- kr. inkl. kage

​Kom og vær med, alene ingen hindring!!! Kom og få brugt både ben- og lattermuskler….

Tilmelding ikke nødvendig, mød bare op, medbring selv kaffekurv.

Kontakt: Bothilde Vølkers: 5151 1655 / Aabenraa og Vojens

Vi glæder os til at se jer.

Guidede ture på Tørning Mølle

Onsdage i juli måned kan ENKELTPERSONER og FAMILIER tilmelde sig en guidet tur på Tørning Mølle.
Datoerne er onsdag den 8. juli - samt den 15. - 22. og 29. juli 2026
​

Turen går over borgbanken, hvor engang Tørning Borg lå fra 1200 til 1597, og du hører om de drabelige kampe der har udspillet sig mellem de Slesvigske grever og hertuger og de danske konger bl. a. Valdemar. Her møder du også de mere end 200 år gamle træer i parken. Du kommer også ind i den 6 etager høje mølle opbygget gennem århundreder og senest i 1208 til 12 efter branden, og som dengang var Europas mest moderne mølle. Du får historierne om magtkampene mellem herredsfogederne og møllerne op gennem tiderne og meget mere.

Turen tager ca. 1½ time og koster 50 kr. pr voksen og børn under 15 år i følge med voksen kommer gratis med. Billet bookes på forhånd på Destination Sønderjylland - KLIK HER.

Frivilligbussen er på vej...

Forum Vojens har i længere tid arbejdet med planen om at etablere transport til indkøb i Vojens for borgere i  nærliggende lokalsamfund (Jegerup, Over Jerstal og Skrydstrup) uden egen dagligvareforretning.

Nu er der lavet aftale med både en buspedel og en buskoordinator. Næste skridt er at finde frivillige chauffører. Noget for dig?! Læs mere her

Læs mere om Fællesbussen her - https://vojens.dk/frivilligbus/

Brug knapperne herunder for at gå direkte til...
I så fald får du også info om alle gudstjenesterne i områdets kirker. De tages kun i særlige tilfælde med i VojensMail
Det sker i næste uge

Fremtidige arrangementer

Har du brug for at kigge længere frem, kan du bruge knapperne herunder - eller gå direkte til Kultunauts avancerede søgemuligheder
Det sker i Vojens i juli
Det sker i Vojens i resten af 2026

 
Tidligere numre af Nyhedsmailen

Klik her, hvis du ikke længere ønsker at abonnere på VojensMail.
Vojensmail Danmarksgade 6-8 (1.sal) Vojens, 6500