Logo
Dit ugentlige input om verdensøkonomien, finansmarkederne, megatrends m.m.
Tak fordi du læser med

Nyhedsbrev #3 - 2025

Første uge med Trump tilbage på præsidentposten er gået. Nogle jubler, andre græmmes, men alle taler om det. Få har til gengæld snakket om kinesiske Deepseeks AI-modeller. Men det kommer til at fylde rigtig meget de kommende uger for konsekvenserne kan politisk, teknologisk og investeringsmæssigt blive meget store.

Det handler om Trump/USA/tech-giganterne er yderligere på vej frem eller er ved at toppe og det samme om europæiske pessimisme. Og det handler om finansmarkederne står overfor én af de der relativt sjældne store rotationer ud af en slags aktiver og over i nogle andre.

Der er lidt mere tekst i nyhedsbrevet denne gang, håber det går.

God læsning og god uge2 med Trump og Deepseek.

/Frank

 

Vi starter lige ud med en af mine ynglings-vittighedstegninger

Er Trump/Trumpismen/USA og tech-giganterne ved at toppe i betydning eller ej?

Politisk og investeringsmæssigt er det store spørgsmål, om det vi ser i de her uger er udtryk for:
 
1) At den nationalkonservative/libertarianske (kunne godt kalde det noget mindre pænt) Trump/Musk retning har vundet det endelige slag og vil virke så godt og få så stor vælgeropbakning, at den vil blive den nye herskende tidsånd i de kommende årtier i denne her kapitalismens fjerde fase?
Eller:
 
2) Om kampen om tidsånden er i fuld gang og slet ikke slut og at Trump 2.0 vil vise Trumpisme uden bremser og derigennem få vælgernes øjne op for dens ubehagelige sider (stærkmandsvælde, oligarki, tech-milliardærernes enorme magt og kynisme og indblanding i andre landes valg m.m.), så den faktisk er ved at toppe i de her uger? 

 

Konklusion

I scenarie 1 ovenfor vil vi sandsynligvis se mere amerikansk exceptionalisme i form af stærk dollar, stærk økonomisk vækst og bedste aktieafkast i USA med big-tech fortsat i spidsen.

I scenarie 2 sker det modsatte: Investeringer i USA begynder at halte efter relativt til andre dele af verden, US-tech og Silicon Valley rammes af nedtur, private equity og dollaren ligeså, resten af verden hiver deres kapital hjem fra USA m.m.

Per den 26. januar 2025 har den globale investeringsverden vores opsparing primært parkeret i scenarie 1 (se nedenstående to grafer der viser hhv. amerikanske aktiers vilde optur relativt til aktier fra resten af verden og hvor meget forskellige sektorer vægter i USA’s aktieindeks). Men flere overvejer om ikke #1 nu er fuldt priset ind i kurserne og det derfor er værd at overveje mulighederne i scenarie #2 for at høste gode afkast fremadrettet?

Eller dukker der pludselig andre scenarier op? Fx. pga. Deepseek – se længere nede?

Deepseek og USA’s kinesiske Sputnik-øjeblik kan være ekstremt positivt globalt, men en kæberasler for Silicon Valley og Wall Street

Allerede i december var der historier fremme om, at kinesiske Deepseek havde udviklet rimeligt fremmelige AI-modeller, der ikke var langt efter de førende amerikanske fra bl.a. OpenAI, Meta mfl. Og for en brøkdel af prisen på Silicon Valleys modeller både udviklings- og driftsmæssigt pga. mindre brug af dyre komponenter (GPU’er). Og altsammen open source, så alle frit kan tilgå det og udvikle videre på det.
 
For en uge siden kom Deepseek så med en opdatering og ny AI-model og siden er to yderligere kinesiske AI-modeller offentliggjort, den ene fra Bytedance. Alle tre teknologisk helt fremme og til 1/20 omkostning.

Offentliggørelserne har skabt det helt store påstyr i den globale tech-verden de seneste dage og især i Silicon Valley.
 
David Wade fra tidsskriftet The Hill anså allerede tilbage i december Deepseeks resultater for at være den amerikanske tech-industris ”Sputnik-moment” med reference til Sovjets opsendelse af Sputnik-sattelitten i 1957, verdens første objekt sendt ud i rummet. Opsendelsen kom fuldkommen bag på USA og viste at de var bagud og blev starten på rumkapløbet og missionen til månen i 1969.
 
 
I de her timer og dage forsøger tech-folk, investorer og politikere at greje, hvad det her betyder. Nogle kernespørgsmål og input til svar:
  • Kina tæt på USA teknologisk: Er Kina teknologisk nu på højde med USA på AI-området selv om Silicon Valley har påstået de var flere år bagud og selv om de ikke har adgang til de samme Nvidia-superchips som de amerikanske big-tech og på trods af USA’s sanktioner? Svaret lyder at de er tæt på;
  • Svært at genskabe forspring for USA: Kan USA suse fra Kina igen AI-teknologisk, hvis de strammer sanktionerne op og selv smider endnu flere giga-mange milliarder i AI? Det vil nogle AI-folk påstå, men mange eksperter tvivler;
  • AI som en stangvare: Betyder det at AI nærmer sig at blive en vare/”commodity” og at det bliver svært at tjene penge på AI fordi det bliver svært at gardere sig mod konkurrence? Det mener mange er en pæn stor risiko – ”there is no moat” som nogle internt i Google allerede frygtede i 2023 (moat = voldgrav = udtryk for beskyttelse mod konkurrence);
  • Positivt globalt set: Er billig open source AI godt for noget? Ja, det er godt for global udvikling og anvendelse af AI og potentielt derfor for global produktivivtetsvækst og indtjeningen i virksomheder udenfor US big-tech der vil anvende AI. Og godt for naturen pga. mindre ressourceforbrug;
  • Potentiel katastrofe for Silicon Valley og Wall Street: Er det dårligt for noget? Ja, potentielt kan det underminere tech-giganternes og tech-sektorens forsøg på at tjene penge på AI – det er det alle sidder og regner på lige nu - og give massive hak i overskuddene og udløse store nedskrivninger på indkøbt AI-udstyr- og infrastruktur (GPU’er, datacentre m.m.) og derved store aktiekursfald og store problemer for kapitalfonde (OpenAI massivt overvurderet??) m.m. Senerehen kan det føre til store besparelser for bl.a. tech-giganterne bortset fra udstyrsproducenter som Nvidia, hvis det bliver billigere at udvikle AI;
  • Kan bremse amerikansk opsving og exceptionalisme og Starlink-projektet: Makroøkonomisk kan det potentielt bremse enorme investeringer i AI-infrastruktur, fx. bygning af masser af datacentre, hvis AI-modeller kan bygges med færre komponenter og AI bliver meget mindre rentabelt. Se også konklusionen;
 

Konklusion

Meget er endnu usikkert om de fulde implikationer af Deepseeks billige AI-modeller, men de er potentielt store og mest alvorligt negative for US big-tech (se de størstes enorme markedsværdi nedenfor) og amerikansk vækst og mest positive for Kina og alle andre uden for USA’s techsektor.
 
Udviklingen minder også om advarslen fra Sequoia i flere rapporter som jeg omtalte sidste år om, at USA's techsektor er fanget i en farlig spil-teoretisk spiral af overinvestering i AI. 

Mht. økonomisk vækst mener Skanda Amarnath (se nedenfor) at AI-investeringerne i USA med 6-7% af BNP (blå linie i graf nedenfor og pt mere lige nu end de volatile boliginvesteringer) nu fylder så meget, at de virkelig kan mærkes, både i positiv retning som nu, hvor de øges markant, og i negativ retning, hvis vi får en tech-overinvesterings-nedtur som i 2000/2001.
 
Vi bliver klogere i løbet af ugen, når vi får flere vurderinger af Deepseek og når flere af tech-giganterne leverer deres 4. kvartal 2024 regnskab og outlook for 2025. 

Er amerikansk exceptionalisme og europæisk pessimisme ved at toppe nu – også investeringsmæssigt?

Ifølge Larry Fink, topchef for verdens største investor, Blackrock, og på podiet i Davos i sidste uge, så er der for meget pessimisme omkring Europa.

Og da der samtidig er pæn rabat på europæiske aktier, selv når der korrigeres for sektorforskelle i de regionale aktieindeks, så er der er case for europæiske aktier.
Ifølge Larry Fink, topchef for verdens største investor, Blackrock, og på podiet i Davos i sidste uge, så er der for meget pessimisme omkring Europa.
 
Nye konjunkturbarometre tyder også på en lille fremgang for europæisk erhvervsliv her i januar ift. december, for en gang skyld også i Tyskland (servicesektoren, ikke den kriseramte industri).
 
Tegn på stigende boligpriser igen i Europa, en høj opsparingskvote på hele 15%, 3x så høj som i USA, og udsigt til et opgør med Tysklands stramme finanspolitik (se grafen nedenfor med Tysklands samlede overskud på statsfinanserne og betalingsbalancen) efter næste måneds valg, får flere finanshuse til at ytre sig lidt mere optimistisk om europæisk økonomi, mens vi afventer hvad Trump finder på.
 
 
Og da der samtidig er pæn rabat på europæiske aktier, selv når der korrigeres for sektorforskelle i de regionale aktieindeks, så er der er en case for øget interesse for europæiske aktier.
 

Konklusion

Amerikanske aktier understøttes lige nu af en regnskabsæson, der er startet med mange meget stærke regnskaber ift. de i forvejen positive forventninger, bl.a. fra finanssektoren. I denne uge følge så 5 af big-tech-selskaberne.

Men en meget høj prisfastsættelse i USA er begyndt at øge interessen for aktier andre steder globalt. 
 
Hvad Trump gør mht. truslen om højere toldsatser kan blive afgørende for, hvad der sker herfra: Høje straftolde = negativt for aktier, nok mindst for amerikanske og vice versa med mildere straftolde 

RÅDGIVNING
FOREDRAG
KONTAKT
LinkedIn
Twitter
Copyright © 2023 - Frank Hvid (Earlybird Research & Education)
 
Ønsker du ikke længere at modtage disse mails? Unsubscribe.
Earlybird Research & Education Linkøpingvej 223 Roskilde, 4000
 
Vis denne email i din browser View in Your Browser