Et politisk jordskred er sat i gang i USA – overraskende vælgergrupper flygter fra Trump, men kan lavere inflation redde ham?
Trump og republikanerne er i store vælgerproblemer. Deres meningsmålinger dykker og faldet er taget til i januar pga. især de voldsomme episoder med ICE-agenter. Mange unge som Trump overraskende vandt over på sin side ved valget i 2024 vender ham hastigt ryggen, det samme med fx. latinoer.
Det samme sker nu også blandt mange hvide lavindkomst-vælgere. Hele 26%-point har Trump mistet i opbakning fra den gruppe siden valget i 2024 (-24%-point i troværdig måling fra Fox News, se nedenfor) og vælgervandringen er størst blandt dem, der er mest frustrerede over de høje forbrugerpriser.
Til gengæld har Trump stadig kun mistet 8%-point i opbakning fra de rigeste hvide. Mange af dem synes fortsat immigrationsmyndigheden ICE gør et godt job.
|
|
Det hele blev meget værre i weekenden for Trump og republikanerne, da en kandidat med 10x større budget og personligt støttet af Trump og trods flere registrerede republikanske vælgere på valgstederne end demokratiske, fik kæmpetæsk ved et special-valg i Texas med et resultat hele 32%-point dårligere (fra -15% til +17%-point) end ved præsidentvalget i 2024 (se graf nedenfor) og markant dårligere end andre specialvalg siden november 2024.
|
|
Konklusion
Som danskere og demokratisk indstillede kan vi juble og som investorer har vi virkelig fået noget at tænke over ved de her tegn på et begyndende politisk jordskred i USA. Historikere advarer os om, at autokrater er farligst, når de mærker jorden skride under sig og i stedet for at moderere sig, bliver de endnu vildere i deres politikker indenrigs- eller udenrigspolitisk eller begge dele.
Se fx denne artikel i New York Times:
https://www.nytimes.com/2026/02/01/opinion/trump-history-dictators.html?unlocked_article_code=1.I1A.p0Is.sbzpVdKkIqdC&smid=nytcore-ios-share&referringSource=articleShare
Spørgsmålene er: 1) Hvad kan han finde på, hvis målingerne fortsætter ned (Grønland igen-igen, Iran, Columbia, Ukraine, slippe ICE endnu mere fri)?
2) Hvilke overvejelser skal jeg gøre mig som investor (flere stabile aktier, energi, mindre risiko generelt)?
3) Kan et pænt fald i inflationen - som der er nogle tegn på - redde Trump? (se næste historie)
|
|
Lavere inflation i USA på kort sigt, men senere på året ser det noget mere alvorligt ud igen – gælder om at få købt sit IT-udstyr nu inden store prisstigninger
Skal man tro beregninger fra organisationen Truflation, der laver sine egen inflationsmålinger ud fra hele 35 mio prisobservationer i USA som alternativ til de officielle inflationstal, så vil inflationen falde kraftigt i de kommende måneder (se graf nedenfor). Inflationen er pt. 2,7% og de ser et kraftigt fald til kun 1% her i januar, ikke mindst pga. lavere boligomkostninger.
|
|
Spørgsmålet er, om inflationen presses op igen senere i år pga. de kraftigt stigende råvarepriser, især meget højere priser på forskellige vigtige metaller som kobber, stål, nikkel og aluminium, men nu også olie (se graf nedenfor) og lige om lidt også kraftigt stigende priser på forskelligt IT-udstyr pga. mangel på bl.a. computerchips (prisstigninger på op til 15% advarer bl.a. Lenovo), der så smitter af på smartphone-priserne – se nedenfor?
|
|
Nogle inflations-pessimister fremhæver nedenstående sammenhæng mellem råvareprisstigninger og stigende renter 6 måneder senere og forventer derfor, at efter en længere periode med stabile renter, så er den næste bevægelse i de lange renter opad.
|
|
Konklusion
Udviklingen i de lange renter er stadig ikke så alvorlig, at det smitter negativt af på aktie- og kreditmarkederne. Det har indtil nu også kun haft marginal betydning for renten på danske boliglån.
Men det kan hurtigt ændre sig, hvis der kommer et gennemslag på inflationen senere på året. Og allerede nu er flere lange obligationsrenter, fx i USA, tæt på at bryde op igennem nogle vigtige niveauer
|
|
Europa kan øge væksten via mere intern og ekstern handel – men usikkert hvor meget
Spørgsmålet er selvfølgelig, hvor meget handelaftalen, ”the mother of all deals” med Indien kan booste væksten i Europa? Når man ser Indiens beskedne andel af Europas eksport, så kan man godt tvivle om den store væksteffekt.
|
|
Konklusion
Både mht. fjernelse af interne handelsbarrierer i EU og nye handelsaftaler med fx. Sydamerika og Indien er der stor uenigheder økonomer imellem, hvor meget det kan øge væksten i EU. Op til ½% eller mere mener nogen. Andre snakker allerhøjest 0,1-0,2%.
Mange har forventet, at Trump ville blive stiktosset over EU/Indien-aftalen og straffe Indien, men nu har Modi og Trump også lige indgået en handelsaftale. Positivt for indisk økonomi og især indiske aktier
|
|
Boomende el-bilsalg i Europa, især i Østeuropa
Salget af elbiler stiger kraftigere end ventet i Europa. I 2025 steg salget med 30% i hele EU og 42% i Danmark. Fremgangen var dog kraftigst i Østeuropa og især Polen med en vækst på hele 162%.
|
|
|
|
|