Men deres kunder, forbrugerne, ser ekstremt negativt på deres privatøkonomi, især dem med de laveste indkomster er historisk pessimistiske. Faktisk er de så slukørede, som det ikke er målt i over 50 år.
|
|
De er især bekymrede over de stigende forbrugepriser og udviklingen på jobmarkedet og forventer en kæmpestigning i arbejdsløsheden det kommende år (se graf nedenfor, hvor den røde linie er deres forventninger til arbejdsløsheden og den blå linie er den faktiske arbejdsløshed).
|
|
Man forstår bekymringen, når man ser tre forskellige private data-firmaers opgørelser over annoncerede fyringer i amerikansk erhvervsliv, der viser en markant stigning de seneste måneder.
|
|
Og alligevel ligger privatforbruget stadig ekstremt stabilt.
|
|
Konklusion
De fleste eksperter forventer pæn positiv vækst her i 4. kvartal i USA og endnu stærkere vækst i 1. kvartal, når diverse skattelettelser rammer forbrugerne i januar. Men de pessimistiske forbrugere og de mange fyringer skaber tvivl, om det positive vækst-scenarie virkelig holder. Oveni kommer også voksende tvivl om AI-boomet (se historie nedenfor).
Og samtidig er der igen lidt tegn på stigende inflation og det giver en mindre positiv tone på finansmarkederne.
|
|
Dr. Doom er blevet super-optimist, Peter Berezin ser AI-nedtur forude
Den verdenskend, seneste årtiers økonomiske og finansielle nedture og derfor har øgenavnet Dr. Doom, er ude med en ekstremt positiv rapport på amerikansk økonomi.
Han forventer at AI-boomet øger produktiviteten markant og løfter den langsigtede holdbare BNP-vækst i USA fra de nuværende 2% til hele 4% og helt modvirker den stagflationære effekt fra Trumps handelskrig og forhøjede toldsatser.
|
|
Modsat ham er Peter Berezin fra det respekterede analysehus The Bank Credit Analyst noget mere pessimistisk og forventer, at AI-boomet snart udvikler sig til en nedtur, fordi han ikke kan se, at tech-giganterne nogensinde får deres enorme AI-investeringer tjent hjem igen.
Et af hans argumenter er, at AI-optimisterne forventer at tech-giganterne har AI-aktiver for mindst 2500 mia. dollars i 2030 (se grafen nedenfor med forventningen til deres investeringer hvert år frem til 2028). Med en afskrivningstid på 5 år (20% årligt) på tech-udstyret betyder det mindst 500 mia. dollar i afskrivninger hvert år, mere end deres samlede indtjening her i 2025.
|
|
Konklusion
Berezin kan slet ikke se, hvordan tech-giganterne skal kunne løfte deres indtjening kraftigt nok, til at forrente de enorme investeringer og spår derfor nedtur for amerikanske aktier og amerikansk økonomi, når investorerne klapper pengekassen i. Roubini ser omvendt et vækst- og indtjeningsboom udvikle sig med USA’s aktiemarked som den fortsatte førerhund sammen med Kina, fordi de også er førende indenfor ledende teknologier udover AI, som fx. robotter, kvantefysik, biotech, forsvars-teknologier m.m.
Forskellen mellem Berezin og Roubini viser igen, hvor stor uenighed der er om verdensøkonomien og aktieudsigterne blandt førende eksperter lige nu.
|
|
Europa i bedring, tysk og fransk industri i krise, prispres minsker udsigt til rentefald
I Europa melder fransk og tysk industri om nedgang i november, mens det ser bedre ud i resten af eurozonens industri og i servicesektoren bredt i Europa. Der meldes dog om fortsat stigende priser i servicesektoren, hvilket ikke vil bekomme ECB så godt og taler for fortsat stabile korte renter.
|
|
Konklusion
Europæisk vækst ser nogenlunde ud her i 4. kvartal, men tysk industri er fortsat presset og med ingen udsigt til flere rentesænkninger fra ECB, hæmmer det lige nu europæiske aktier, der viser lidt svaghedstegn.
|
|
Trumps reelle plan med Ukraine er ikke fred, men penge til sig selv og sin familie og venner
Den konservative finansavis Wall Street Journal publicerede fredag aften en stor artikel, hvor de dokumenterer, at Trump og hans familie, donorer og venner, mere har travlt med at lave forretningsplaner med russerne og rage til sig end at sikre fred i Ukraine og at det er derfor Trump er så venligsindet overfor Putin og Rusland, der har inviteret til et udvidet forretningssamarbejde:
|
|
Konklusion
Det er svært længere at blive rystet over Donald Trump og hans nærmeste omgangskreds, men artiklen giver et klart billede af kynismen og pengegriskheden og snuheden hos Putin, der lokker med milliarder i indtjening til Trump og co. fra udvindingsrettigheder m.m. mod permanent at sikre et Ukraine, der ikke fremover vil kunne hævde sin suverænitet.
Polens Donald Tusk har regnet den ud. USA er med den nuværende præsident fuldkommen utilregnelig som alliereret og klar til at skære verden op i en amerikansk, russisk og kinesisk interesses-sfære. Europa er for alvor alene hjemme. Det er noget skidt geopolitisk, men godt for europæisk industri med eksponering til oprustningen, der nu viser sig endnu mere nødvendig.
Heldigvis er modstanden i USA mod Trump massiv i befolkningen – han har de dårligste meningsmålinger nogen præsident nogensinde har haft – og langsomt tiltagende i det republikanske parti, der står til et elendigt midtvejsvalg om 11 måneder pga. Trump.
|
|
Et par hurtige grafer/kommentarer til sidst:
|
|
Trods handelsballaden med USA var væksten høj og stærkere end ventet i 3. kvartal i Indien på hele 8,2%. Dels fordi eksport ikke fylder så meget i Indien, dels pga. mærkbare skattelettelser til især forbrugerne.
IMF mener dog kvaliteten af de indiske BNP-data er kritisabel ringe.
|
|
Der sker en fantastisk energi-omstilling lige nu i mange lande og især i de såkaldte Emerging Markets med Kina i spidsen, men også fx. i Polen. Mindre kul og andre fossile brændsler, mere billig vedvarende energi. Trump er ved at køre USA i helt den forkerte retning på netop energi.
|
|
I Schweiz afviste en folkeafstemning som ventet et forslag om en formueskat på rige. Landet har kernesunde statsfinanser, så nej’et får ingen betydning. Men afstemningen minder om ,at vi lever i en tid med enorme statsgældsbyrder og samtidig rekordhøje private formuer, så formueskat vil fortsat være i politisk fokus i mange lande i de kommende år.
|
|
Nye fald i ejendomspriserne i Kina skaber fornyet uro og pres på både aktier og obligationer med eksponering til det kinesiske ejendomsmarked (se grafen med Vanke’s dollar-obligation nedenfor) og gør udsigterne for kinesiske aktier knap så lyse på den korte bane.
|
|
Husker du "The Metaverse"? - Zuckerberg’s forrige syge idé, der heldigvis fejlede ”big time”.
|
|
|
|
|