Et par afsluttende tanker: En måske selvbetjenende observation. Jeg er glad for at kunne sige, at jeg har det bedre med den anden halvdel af mit liv end den første. Mit råd: Slå ikke dig selv oven i hovedet over tidligere fejl – lær i det mindste lidt af dem og kom videre. Det er aldrig for sent at forbedre sig.
Få fat i de rigtige helte og kopier dem. Du kan starte med Tom Murphy; Han var den bedste.
Husk Alfred Nobel, senere kendt for Nobelprisen, som – angiveligt – læste sin egen nekrolog, der fejlagtigt blev trykt, da hans bror døde, og en avis blev forvirret. Han var rædselsslagen over det, han læste, og indså, at han burde ændre sin adfærd. Forvent ikke en redaktionsfejl: Beslut dig for, hvad du gerne vil have, din nekrolog skal sige, og lev det liv, der fortjener det. Storhed opstår ikke ved at akkumulere store pengebeløb, stor opmærksomhed eller stor magt i regeringen. Når du hjælper nogen på tusindvis af måder, hjælper du verden. Venlighed er gratis, men også uvurderlig.
Uanset om du er religiøs eller ej, er det svært at slå Den Gyldne Regel som en guide til adfærd. Jeg skriver dette som en, der har været tankeløs utallige gange og begået mange fejl, men også var meget heldig ved at lære af nogle vidunderlige venner at opføre sig bedre (men stadig langt fra perfekt). Husk, at rengøringsdamen er lige så meget et menneske som formanden.
* * * * * * * * Jeg ønsker alle, der læser dette, en rigtig god Thanksgiving. Ja, selv idioterne; Det er aldrig for sent at ændre sig. Husk at takke Amerika for at maksimere dine muligheder. Men den er – uundgåeligt – lunefuld og til tider korrupt i fordelingen af sine belønninger.
|