Logo
Dit ugentlige input om verdensøkonomien, finansmarkederne, megatrends m.m.
Tak fordi du læser med

Ugebrev #22

Det her korte sommer-nyhedsbrev består at et link til min seneste investerings-podcast og så nogle enkelte lækre grafer og hurtige korte nedslag på bl.a. den fornyede interesse for Cleantech-aktier, en aktie-advarsel fra USA’s topledere, Kinas imponerende om-dirigering af sin eksport for at omgå USA’s straftold og en politisk opsang til europæiske og danske topledere.

God fornøjelse med nyhedsbrevet, der er meget tæt på at passere 4,000 læsere  (😊). Så hvis du har glæde af det, så anbefal det gerne til familie, venner og kollegaer.

Fortsat god sommer.

/Frank

Hvordan kan vores natur være så fattig, når vi er så rige?

- Frank Hvam

Investerings-podcast sommer-special om hvad man skal overveje at gøre med sin portefølje netop nu, samt den stigende interesse for Cleantech-aktier

Min seneste investerings-podcast kommer ind på de seneste ugers markedsudvikling, makrodata, de rekordstore aktiekøb fra private investorer, hvad der vil ske, hvis Trump fyrer centralbankchefen, to vigtige overvejelser man skal gøre sig med sin portefølje her over sommeren, investering i råvarer og krypto og hvad markederne vil fokusere på i denne uge (glemte at nævnte Alphabets regnskab ☹). 

 

Link til podcast
I podcasten kommer vi igen omkring den stigende interesse globalt for Cleantech-aktier (se grafer nedenfor) efter 5 års alvorlig nedtur. Flere hjemlige aktier som fx. Vestas og Ørsted har også mærket interessen den seneste uge med opjusteringer fra storbanker som Morgan Stanley og JP Morgan.

Nedenfor nogle lækre grafer og hurtige nedslag på andre interessante emner:
 
1.Skidt signal for aktiemarkedet: Virksomhedslederne i USA køber historisk få aktier – undtagen i én bestemt sektor, Forsyningssektoren (der også er del af Cleantech-temaet). Kun i 11% af virksomhederne er der nettoopkøb af aktier fra selskabets topledere – et historisk lavpunkt og tegn på, at de ikke synes investering i deres eget selskabs aktier er attraktivt lige nu.

2.Godt signal for aktiemarkedet kommer der omvendt fra de amerikanske aktieanalytikere, deres opjusterer deres forventninger til indtjeningen i 75% af selskaberne i S&P500-indekset.

3.Europas erhvervsliv har fået øje på guldkalven: Advarsel – her kommer et politisk udbrud: Kriser skaber også muligheder har europæiske toperhvervsledere hurtigt regnet ud. De ser en gylden mulighed for at overtale politikerne til massiv statsstøtte og lempeligere regler  i de nuværende geopolitisk trange tider, hvor Europa presses af USA og Kina. Lur mig om ikke det her resulterer i en milliard-regning til os skatteydere og forbrugere, mindre forbrugerbeskyttelse og flere skadelige skodprodukter og nye rekordhøje direktør-lønninger – lige som i USA.
 
Ufatteligt at danske og europæiske topledere stadig mener vi kan lære en masse af USA, der er præget af den kraftigste monopoldannelse og højeste ulighed siden slutningen af 1800-tallet (den såkaldte ”guilded age”).
Mens nogle af USA’s fattigste mister deres støtte til medicin og andre sundhedsudgifter, har erhvervs-lobbyen i USA presset lempeligere afskrivningsregler for corporate jetfly igennem. Super!! 
”Tør øjnene og tag en tudekiks” siger mine mere liberalt/borgerligt indstillede venner og ex-kollegaer og sender mig billeder a la nedenstående e 😊.

4.Kina laver historisk om-dirigering af sin eksport, for at omgå USA’s straftold. Det er indtil videre lykkedes, så eksporten har hjulpet til med at holde væksten i Kina oppe over 5% i 2. kvartal. Selvom Kina’s eksport til USA faldt 24% i 2. kvartal, så steg den 6% samlet set (se graf nedenfor). 
Mange af de kinesiske varer er sendt til nye destinationer, hvorfra de så sendes videre til USA (gættes der på, men de kunne også forsøges afsat i de respektive lande – det må de kommende måneder vise). Nedenfor er eksport-eksplosionen til Albanien og Schweiz.
Og her er den 6000% stigning i Kina’s eksport til Stillhavstaten Nauru, verdens 3. mindste land efter Vatikanet og Monaco og på kun 12 km2.
Sjovt nok viser USA’s importtal endnu ingen kraftig stigning i importen fra Nauru, så spændende om havnen i Nauru bugner af container med kinesiske varer eller om de er på vej til USA 😊.

Tak Bodil for tilsendte stribe nedenfor 😊:

RÅDGIVNING
FOREDRAG
KONTAKT
LinkedIn
Twitter
Copyright © 2023 - Frank Hvid (Earlybird Research & Education)
 
Ønsker du ikke længere at modtage disse mails? Unsubscribe.
Earlybird Research & Education Linkøpingvej 223 Roskilde, 4000
 
Vis denne email i din browser View in Your Browser