Donald Trumps økonomiske politik beriger de 10% rigeste og skader 80% af amerikanerne og samtidig har 53% af amerikanerne svært ved at få pengene til at slå til
Den amerikanske kongres’ uafhængige budgetkontor (CBO) og flere andre uafhængige instanser har regnet på effekten af Donald Trumps samlede økonomiske politik, dvs. skattesænkningerne, offentlige besparelser og højere toldsatser.
Resultatet ses i nedenstående graf og er nedslående. De 10% rigeste løber med alle gevinsterne og 80% bliver fattigere – også selv om statsgælden samlet set vokser kraftigt (med over 2300 mia. dollars).
|
|
Nu er hans store smukke pakke ikke vedtaget endnu i Senatet, men den kommer på et tidspunkt, hvor hele 53% af amerikanerne siger, at de lever fra løncheck til løncheck (se undersøgelses-konklusioner nedenfor). Andre undersøgelser viser 40-50%.
|
|
60% af amerikanerne har ikke råd til det forskerne kalder et minimums kvalitets-liv, hvor der er råd til en ferie, en tur i biffen, restaurantbesøg olign. – ting der forbindes med en form for middelklasseliv. 60%!!!
|
|
Konklusion
Selv om Trumps samlede økonomiske politik lemper finanspolitikken og skader statsfinanserne, så risikerer den at bremse væksten i USA fordi den giver penge til de rigeste, der har en meget lav forbrugskvote, og tager fra de fattigste/middelklassen, der bruger 100% eller mere.
De seneste meningsmålinger viser vigende opbakning til Trumps økonomiske politik og selv mht. immigration er han nu i minus. Meningsmålingerne der laves er dog behæftet med en enorm varians i de indbyrdes resultater, selv når data er indsamlet omtrent samtidigt, så det er svært at vurdere, hvor upopulær han reelt set er
|
|
Om verdens bedste rynkecreme, dating for 50+, tilskyndelse til utroskab og historien bag Keith Jarretts legendariske koncert, der gik helt galt inden han ankom
Algoritmerne ved at jeg er 50+. Flot! Men når jeg ser på de reklamer der dukker op på laptoppen, så kan jeg se, at de har misset, at jeg har været i parhold til den samme kvinde i nu 31 år. Eller også opfordrer de til utroskab. Fy-fy.
Men for pokker hvor vil jeg gerne investere i firmaet bag nedenstående midaldrende 50+ damers rykke-cremer. Dating for senior singles 50+ 🤣🤣🤣🤣🤣
|
|
Til gengæld skal algoritmerne ha’ ros for at ha’ luret, at jeg er vild med verdens mest solgte solo-jazz-optagelse med Keith Jarrett, den legendariske koncertoptagelse fra 1975, der viser, at vi mennesker altid vil gi’ AI/kunstig intelligens kunsterisk baghjul:
|
|
Det var min tidligere nabo, højttaler-Ole – ejer af multi-prisvindende højttalerproducent System Audio fra Roskilde, der gjorde mig opmærksom på den fantastiske historie om koncertens kun 18-årige arrangør Vera Brandes og hvordan næsten alt går galt på dagen, bl.a. et forkert leveret piano med ødelagte pedaller, der får Jarrett til at spille på en speciel måde, der gav en helt unik lyd o.m.m.:
|
|
Til sidst et par hurtige grafer:
Hvor er fokus på Kina i de danske mediers dækning af Israel-Iran-konflikten? Kina aftager det meste af Irans olie og kan ifølge Kina-eksperter ikke tolerere, at den forsyningslinie bliver brudt, selv om de på kort sigt kan købe mere olie fra Putin.
|
|
Noget af det hotteste på de globale aktiemarkeder lige nu er kinesisk biotech, der er steget 60% siden nytår og med flere navne oppe med 200-300%. Sektoren har modtaget flere store ordrer fra vestlige medicinalselskaber og eksperter melder om, at kinesisk biotech nu for alvor er trådt ind på verdensscenen for medicinudvikling.
|
|
Anmelderne er vilde med den nye bog fra Giuliano da Empoli om nutidens rovdyrs-politikere, tech-milliardærerne og hvordan de sammen med kunstig intelligens er ved at kvæle vores demokratier. Men også at der er håb – især her i Europa.
Nedenfor er der gratis link til Michael Jarlners spændende interview med da Empoli. Jeg er også vild med bogen uden at ha’ læst den, for det lyder som om han er fuldkommen enig i mine holdninger til AI og Silicon Valley og at nutidens tech-milliardærer bør være skurkene i den næste James Bond film (ja-ja, jeg har hørt om begrebet ekko-kammer, men omvendt er det også dejligt at blive bekræftet en gang imellem 😊).
|
|
Finansielle bobler kan tage lang tid at komme ud af. Japan blev hærget af flere samtidige bobler i slutningen af 1980’erne/starten af 1990’erne. Først nu, 35 år senere, er grundpriserne igen på vej op i Japan.
|
|
|
|
|